godlo

Szkoła Podstawowa nr 27 im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu

O bibliotece

W Szkole Podstawowej nr 27 im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu działa biblioteka, która mieści się w łączniku na pierwszym piętrze.
Składa się ona z dwóch pomieszczeń.

W pierwszym znajduje się czytelnia z 24 miejscami do pracy przy stolikach dla uczniów. Uczniowie, jak i nauczyciele, mogą korzystać również z 4 stanowisk komputerowych i urządzenia wielofunkcyjnego, które funkcjonują tutaj w ramach Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej od 2008 roku. Ponadto w czytelni znajdują się regały z księgozbiorem podręcznym i czasopismami oraz szafy na podręczniki i dokumentację.

Drugie pomieszczenie to część magazynowa biblioteki – regały z całym księgozbiorem oraz kącik czytelniczy. Kącik ten stworzony został z myślą o najmłodszych uczniach, gdzie na dywanie i poduszkach dzieci mogą bawić się (puzzle, gry planszowe, pluszaki) lub wyciszyć –  przeglądając, albo czytając kolorowe książeczki.

Księgozbiór biblioteki to obecnie ponad 12300 woluminów. Książki ułożone są na półkach wg następującego porządku:

  • Lektury szkolne (po około 25 – 50 egzemplarzy każdego tytułu);
  • Powieść: przygodowa, obyczajowa, historyczna, fantastyka dla młodszych czytelników (kl. 1-4);
  • Powieść: przygodowa, obyczajowa, historyczna, fantastyka dla starszych czytelników (kl. 5-8);
  • Baśnie;
  • Bajeczki i wierszyki;
  • Zbiory multimedialne;
  • Książki popularnonaukowe, ułożone wg UKD.

W 2019 roku zakończony został proces modernizacji biblioteki, jest ona obecnie w pełni skomputeryzowaną pracownią – praca w programie Mol Net+, Elektroniczna Księga Inwentarzowa, elektroniczne rejestrowanie wypożyczeń i zwrotów, możliwość korzystania z katalogu zdalnego OPAC z opcją zdalnej rezerwacji książek. W marcu 2021 roku dla uczniów klas pierwszych zostały wprowadzone elektroniczne karty czytelnika.

Biblioteka posiada swój Regulamin (obowiązujące zasady wypożyczeń i korzystania z czytelni), Regulamin udostępniania darmowych podręczników oraz Regulamin korzystania z ICIM. Dokumenty te zostały poddane aktualizacji ze względu na pandemię Covid 19 i konieczność wprowadzenia reżimu sanitarnego.

Biblioteka zaprasza czytelników codziennie od poniedziałku do piątku.

Skip to content