O bibliotece

Na terenie Zespołu Szkół nr 4 działa biblioteka, która mieści się na pierwszym piętrze, obok sekretariatu.

Składa się ona z dwóch pomieszczeń. W pierwszym znajduje się czytelnia z 24 miejscami do pracy dla uczniów. Drugie pomieszczenie to część magazynowa biblioteki oraz kącik czytelniczy. Kącik ten stworzony został z myślą o uczniach szkoły podstawowej, z dywanem i poduszkami, gdzie dzieci mogą bawić się (puzle, gry planszowe, pluszaki) lub w ciszy zagłębić się w pierwszych lekturach.

Biblioteka czynna jest od poniedziałku do czwartku od 8:00 do 15:00, a w piątek od 8:00 do 14:00.

Biblioteka dysponuje bogatym księgozbiorem, liczącym obecnie 14600 woluminów, na który składają się:

• lektury szkolne (po około 25 - 30 egzemplarzy każdego tytułu),
  • powieści: przygodowe, obyczajowe, historyczne,
  • bajki i baśnie,
  • zbiory multimedialne,
  • książki popularnonaukowe
  • oraz księgozbiór podręczny (m. in.: encyklopedie, słowniki, albumy, atlasy), mieszczący się w czytelni.

Od 2008 r. w bibliotece działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej składające się z czterech stanowisk komputerowych oraz urządzenia wielofunkcyjnego. Centrum wykorzystywane jest głównie przez uczniów i nauczycieli do celów dydaktycznych.

W hollu przed biblioteką oraz w pomieszczeniu biblioteki eksponowane są prace uczniów wykonywane w ramach organizowanych przez bibliotekę konkursów np.:

• wystawa plakatów z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych,
  • prezentacja "Czytających Aniołów",
  • "Najpiękniejsze wiersze o miłości" - ekspozycja ręcznie przepisanych utworów,

oraz wiele innych, o którch możecie przeczytać w wydarzeniach.
Prezentowane są również gazetki poświęcone różnym autorom.

W roku szkolnym 2013/2014 księgozbiór biblioteki wzbogacił się o ponad 160 woluminów. Uaktualniony został zbiór lektur do języka polskiego, zgodnych z nową podstawą programową, oraz zakupione zostały nowości wydawnicze.

Wszystkich czytelników naszej biblioteki prosimy o przekazywanie propozycji książek, które chętnie widzieliby w zbiorach biblioteki. Książki, które poleciliby swoim rówieśnikom, albo chcieliby wypożyczyć. Jeśli tytuły te będą dostępne na rynku wydawniczym, to zostaną zakupione do biblioteki szkolnej.

Zdjęcia: Simon Cocks, latteda, Iryna Yeroshko