Frisbee

W tym roku w naszej szkole powstała, najmłodsza w Polsce, drużyna graczy w ultimate frisbee. Dopiero zaczynamy naszą przygodę, poznajemy zasady i uczymy się gry. Treningi odbywamy w każdy wtorek, a drużynę tworzą chętni uczniowie z klasy 3a. Cieszymy się, że możemy sportowo rozwijać się w różnych dyscyplinach, a przede wszystkim bawić i miło spędzać czas w szkole.

10 prostych zasad ultimate frisbee

Pole gry

Trawiaste boisko o wymiarach 100 x 37m podzielone jest na trzy strefy. Pole właściwej gry o długości 64m oraz dwie 18-nasto metrowe strefy punktowe (ang. zone).

Rozpoczęcie gry

Na początku każdego punktu 7 osobowe drużyny ustawiają się naprzeciwko siebie, na liniach swoich stref. Drużyna broniąca rozpoczyna grę poprzez wyrzut dysku w stronę drużyny atakującej (tzw. pool).

Zdobywanie punktów

Drużyna zdobywa punkt, gdy jeden z jej zawodników złapie dysk w strefie punktowej przeciwnika. W przerwach pomiędzy punktami możliwe jest dokonywanie zmian w składzie oraz następuje zamiana stron boiska.

Ruch dysku

Dysk można podawać w każdą stronę boiska. Zawodnik z dyskiem nie może się przemieszczać. Jeśli złapał dysk w biegu powinien jak najszybciej się zatrzymać. Po zatrzymaniu zawodnik „pivotowac” i ma 10 sekund, aby podać dysk dalej. Czas odlicza obrońca kryjący rzucającego (tzw. marker).

Przejęcie dysku

Utrata posiadania dysku przez drużynę atakującą następuję, gdy dysk dotknie ziemi lub zawodnik dotnie dysku będąc po za boiskiem. Drużyna broniąca może także bezpośrednio przejąć lecący dysk. Zawodnik traci posiadanie dysku, jeśli będzie trzymał dysk dłużej niż 10 sekund. Po zmianie posiadania drużyna broniąca przechodzi do ataku.

Zmiany zawodników

Zmiany w drużynach dozwolone są jedynie pomiędzy punktami lub wyniku kontuzji jednego z zawodników.

Kontakt fizyczny

Kontakt fizyczny pomiędzy zawodnikami jest niedozwolony. Zabronione jest także zabieganie drogi innemu zawodnikowi. Każde dotknięcie zawodnika traktowane jest, jako faul

Faule

Przewinienie zgłaszane jest przez zawodnika faulowanego. Jeśli faul doprowadził do utraty posiadania dysku dysk wraca do zawodnika faulowanego. Jeśli zawodnik drużyny atakującej został sfaulowany podczas łapania dysku, dysk staje się w jego posiadaniu. Jeśli zawodnik faulujący nie zgadza się ze zgłoszonym przewinieniem dysk wraca do poprzedniego rzucającego.

Brak sędziów

Zawodnicy przebywający na boisku są odpowiedzialni za zgłaszanie przewinień i fauli. W ten sposób każdy zawodnik staję się sędzią i do jego obowiązku należy dobra znajomość zasad gry.

Duch gry

Jedną z ważniejszych zasad Ultimate jest szanowanie reguł fair play. Istotny jest sposób, w jaki zawodnicy komunikują się miedzy sobą, jak dobrze znają przepisy gry oraz wzajemnie poszanowanie przeciwnika. Na każdym turnieju przyznawana jest specjalna nagroda „Spirit of the Game” dla drużyny, która prezentowała najlepszego ducha gry.

Więcej zdjęć w naszej szkolnej galerii.

Nasze początki :)